Floresan Lambalar Nasıl Geri Dönüştürülür?

Floresan lambalar evlerimizde, işyerlerimizde ve kamusal alanlarda bulunur, ancak bu ışıkların çoğu geri dönüştürülebilmelerine rağmen çöplükte son bulur.

Floresan Lambalar Nasıl Geri Dönüştürülür?

Yetkililer, dünya genelinde uygulanan ücretsiz geri dönüşüm programlarına rağmen, bugünlerde hala cıva içeren lambaların yüzde 90'ının çöp sahasına gönderildiğini tahmin ediyor.

Floresan lambaları geri dönüştürmenin en büyük nedenlerinden biri, oldukça zehirli cıva içermeleridir. Her ışıkta sadece az miktarda cıva bulunurken, çöp sahasına giden çok büyük hacimli floresan lambalar, zararlı cıva seviyelerinin çöp sahasına ve nihayetinde daha geniş çevreye ulaştığı anlamına gelir.

Tüketiciler, flüoresan lambaları, evdeki geri dönüşüm kutusuna atmak yerine, belirlenen teslim noktalarında geri dönüştürebilir. Tüketiciler floresan lambaları nerede geri dönüştürebileceğini öğrenmek için belediyelere ve çeşitli kuruluşlara danışabilirler - belediye depoları ve transfer istasyonları genellikle teslim noktalarına sahiptir.

Kırık floresan lambaların geri dönüştürülemeyeceğini ve paketlenip genel çöp kutusuna atılması gerektiğini unutmayın. Kırık floresan lambalar ve diğer bozuk aydınlatmalar, evinizin geri dönüşüm kutusuna atılmamalıdır.

Floresan lambaların ve tüplerin geri dönüştürülmesi, cıvanın çöp sahasına sızmasına izin vermek yerine ışıkların içindeki cıvayı geri kazanarak çevrenin korunmasına yardımcı olur.

Lambalar çöp sahasına atıldığında, cıva su yollarına sızabilir ve toplum sağlığı ve Minamata hastalığı gibi daha geniş çevre üzerinde yıkıcı etkilere neden olabilir.

Floresan ev kürelerinin ve lambaların geri dönüştürülmesi aynı zamanda gübre, alüminyum kutular ve diğer ürünlerde yeniden kullanılabilen seramik, cam, alüminyum ve fosfor gibi değerli malzemeleri de geri kazanmaktadır.

Eski kaynakların yeni ürünlerde yeniden kullanılması, genellikle işlenmesi için çok fazla enerji gerektiren yenilenemeyen cevher ve malzemelerin çıkarılması ihtiyacını azaltır.

Kuruluşumuz, çok sayıda test, ölçüm, analiz, değerlendirme ve belgelendirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerinde yerli ve yabancı standartlara ve yasal düzenlemeler ile belirlenen esaslara uymakta ve talepte bulunan firmalara, güvenilir ve tarafsız davranmaktadır. Eğitimli ve uzman bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik donanıma sahip kuruluşumuz, geri dönüşüm hizmetleri konusunda da yetkin ve öncü bir kuruluştur.