Geri Dönüştürülebilir Malzemeler - Gıda Paketleri

Birçok ambalaj türü geri dönüştürülebilir, ancak bu iş için ayrılması ve gruplanması gerekmektedir. Gıda ambalajları, çeşitli şekil ve boyutlarda ve birçok malzeme türünden üretilmektedir. Bu ambalajlar gıda ürününü, tedarik zinciri boyunca üretici firmadan mağazalara ve ardından ev veya ofislere kadar olan yolculuğunda korumak için tasarlanmıştır.

Geri Dönüştürülebilir Malzemeler - Gıda Paketleri

Gıdaların tazeliği optimize etmek ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, gıdaların bu ambalajlarda tutulması önerilmektedir. Birçok ambalaj türünün evde geri dönüştürülmesi kolaydır, ancak önemli bir kısmının özel toplama noktalarına teslim edilmesi gerekir. Bazı ambalaj malzemeleri geri dönüştürülemez ve çöp kutusuna atılmalıdır.

Hangi ambalajlarının geri dönüştürebileceğini anlamak için, gıda paketlerinin üzerinde, nasıl imha edilmesi gerektiğini gösteren bir etiket bulunmaktadır. Bu etiketlere genelde ambalaj üstü geri dönüşüm etiketleri denmektedir. Aşağıda genel olarak geri dönüştürülebilir gıda paketleri hakkında kısa bilgiler verilmektedir:

  • Yiyecek ve içecek kutuları yaygın olarak geri dönüştürülür. Geri dönüştürme işi yerel geri dönüşüm tesislerinde yapılmaktadır.
  • Plastik şişeler ise genelde yerel geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülmektedir.
  • Plastik kaplar, küvetler ve tepsiler, giderek artan bir şekilde evsel atık ve geri dönüşüm merkezinde geri dönüştürülebilir.
  • Plastik filmler ve taşıma poşetleri genellikle toplanmamaktadır. Sadece büyük perakendeci firmalar bunları geri dönüştürmektedir.
  • Karton tüpler ve kutular yerel geri dönüşüm merkezinizde geniş çapta geri dönüştürülmektedir. Bazı ürünler karton ve metal içerir. Bunların geri dönüştürülmesi daha zordur.
  • Polistiren ambalaj geri dönüştürülemez. Bunları çöpe atmak gerekir. Polistiren, tek kullanımlık bardak, tabak, yoğurt kapları, ayran kaplarında sıklıkla kullanılmaktadır.
  • Kartonlar yaygın olarak geri dönüştürülür, ancak programlar ülke genelinde farklılık gösterir. Bazı bölgelerde bunlar geri dönüşüm kutusunda toplanırken, bazı bölgelerde geri dönüşüm merkezine götürmek gerekir.
  • Cam şişeler ve kavanozlar geniş çapta geri dönüştürülür. Genelde bunlar geri dönüşüm bankalarına veya şişe bankalarına bırakılmaktadır.

Kısaca gıda paketlerinin imhası söz konusu olduğunda, hangi gıda ambalaj ürünlerinin geri dönüştürülebilir olduğunu anlamak, müşteri memnuniyeti yaratmada ve çevresel ayak izini azaltmada büyük rol oynamaktadır. Paket üzerindeki geri dönüşüm sembolü, geri dönüşümde çok önemli bir başlangıç noktasıdır.

Kuruluşumuz, çok sayıda test, ölçüm, analiz, değerlendirme ve belgelendirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerinde yerli ve yabancı standartlara ve yasal düzenlemeler ile belirlenen esaslara uymakta ve talepte bulunan firmalara, güvenilir ve tarafsız davranmaktadır. Eğitimli ve uzman bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik donanıma sahip kuruluşumuz, geri dönüşüm hizmetleri konusunda da yetkin ve öncü bir kuruluştur.