Geri Dönüşüm Uygulamaları

Geri dönüşüm işaretleri, geri dönüştürülebilir malzemeleri tanımlayan sembollerdir ve geri dönüşüm uygulamalarının daha iyi organize edilmesini kolaylaştırır, atıkları azaltır ve işletmelerin çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmalarına yardımcı olur.

Geri Dönüşüm Uygulamaları

Bu semboller, işletmelerin uygulama ihtiyaçlarına en uygun şekilde birden fazla formatta bulunmaktadır. Bütün bu sembollerin ana işlevi, herkesi geri dönüştürülebilir malzemeleri uygun şekilde atmaya teşvik etmek ve bunu yaparken de doğru karar vermelerine yardımcı olmaktır.

Hem üretici firmalar hem de insanlar, daha sürdürülebilir bir gelecek için çevreci olmaya yönelik adımlar atmaktadır. Esasen doğal kaynaklar olduğu gibi kabul edilmiştir ve yerküre üzerindeki insan etkisi çok uzun süre küçümsenmiştir. Ancak şimdi zaman, değişim zamanıdır. Yeşil odaklı bir politika başlatmanın en doğru yolu, koruma prosedürleri oluşturmaktır. Bunun için de geri dönüşüm sembollerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Geri dönüşüm işaretleri (geri dönüşüm sembolleri), geri dönüştürülebilir malzemeler konusunda insanları yönlendirmek ve aynı zamanda atık konusunda insanları bilinçlendirmek bakımından önemli bir işleve sahiptir. Genel olarak geri dönüşüm sembolleri, tüketicileri yönlendirmektedir ve hiç de küçümsenmeyecek bir eyleme vasıta olmaktadır.

Örneğin çok çeşitli plastik türleri ile dolu bir dünyada yaşanmaktadır. Etrafta, her gün kullanılan sayısız plastik eşya bulunmaktadır. Daha yakından bakılınca her plastik nesnenin üzerinde bir geri dönüşüm sembolü yer alır. Bu sembol, içinde 1’den 7’ye kadar bir sayı olan ve birbirini kovalayan oklardan oluşan bir üçgenden oluşur. Geri dönüşüm sembolü, kullanılan reçine ve malzemenin geri dönüştürülebilirliği hakkında bilgi vermektedir.

Bugünün dünyasında plastikten kaçmak neredeyse imkansızdır. Yine de insan sağlığı ve çevre güvenliği için daha güvenilir ürünler seçmek gerekmektedir. Bu nedenle, farklı plastik malzemelerin potansiyel zararını anlamak çok önemlidir. Ancak tüm plastik ürünler, ısıtıldığı veya hasar gördüğü zaman toksik kimyasallar sızdırabilir.

Kısaca geri dönüşüm işaretleri, bir ürünün geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemeden yapıldığını açıklamak amacı ile kullanılan uluslararası bir işarettir.

Geri dönüşüm işaretlerinin ortak noktası olan üç ok, geri dönüşümün üç adımını temsil etmektedir: geri dönüştür, azalt, yeniden kullan. Yani geri dönüşüm için malzemeleri gruplayın, hammaddeyi bu malzemelerle yeniden işleyin ve geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış ürünleri satın alın ve kullanın.

Bununla birlikte geri dönüşüm sembollerinin daha özel anlam taşıyan farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin ortasında bir oran bulunan geri dönüşüm sembolü, yapıldığı malzemenin ne kadarının geri dönüştürülmüş malzeme olduğunu ifade eder.

Kuruluşumuz, çok sayıda test, ölçüm, analiz, değerlendirme ve belgelendirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerinde yerli ve yabancı standartlara ve yasal düzenlemeler ile belirlenen esaslara uymakta ve talepte bulunan firmalara, güvenilir ve tarafsız davranmaktadır. Eğitimli ve uzman bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik donanıma sahip kuruluşumuz, geri dönüşüm hizmetleri konusunda da yetkin ve öncü bir kuruluştur.