Geri Dönüşüm Sembolünün Arkasındaki Anlam

Geri dönüşüm sembolü, bir ürünün her zaman geri dönüştürülebilir olduğu anlamına gelmemektedir. Bu bir yanılgıdır. Pratikte birçok türde geri dönüşüm işareti vardır ve bunların çoğu geri dönüştürülebilir anlamına gelmez.

Geri Dönüşüm Sembolünün Arkasındaki Anlam

Oysa yanlış malzemelerin geri dönüştürülmesi, geri dönüşüm akışında kirlenmeye neden olur. Kirlenme, malzemelerin geri dönüştürülen miktarını azaltır ve geri dönüşümü daha pahalı hale getirir.

Tüm geri dönüşüm sembolleri, gerçekte farklı anlamlar taşımaktadır. Birkaç sembolün anlamı şu şekilde açıklanabilir:

  • Geri dönüştürülebilir ürün sembolü. Üzerinde geri dönüşebilir sembolü bulunan bir ürün bir yerde geri dönüştürülebilirken, bir başka yerde bu anlama gelmeyebilir. Geri dönüşüm programlarının, farklı sınıflandırma sistemleri ve farklı teknolojileri vardır. Tüm bu farklılıklar yüzünden her ülke genelinde geçerli olan hiçbir geri dönüşüm kuralı yoktur.

Ya da bu ürün geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır. Geri dönüşüm sembolünün bu kullanımında, üretimde kullanılan geri dönüştürülmüş malzemelerin oranı gösterilmektedir. Bu ifade ürünün geri dönüştürülmüş malzemelerden yapıldığını gösterir, ancak ürünün geri dönüştürülebilir olduğu anlamına gelmez.

  • Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürün sembolü. Geri dönüştürülebilir sembolü gibi görünse de bu sembole sahip birçok ürün geri dönüştürülemez. Örneğin, bu sembol birçok geri dönüştürülmüş kağıt ürününde görünür, ancak kağıt çok kez geri dönüştürülebilir. Peçete ve kağıt havlu gibi ürünler, kullanım sonu ürünlerdir, yani onlar için geri dönüşüm yolunun sonudur. Süper kısa kağıt lifleri artık geri dönüştürülemez, bu yüzden onları atmak gerekir.
  • Plastik reçine kodu veya plastik türü sembolü. Bu sembol kesinlikle geri dönüşüm anlamına gelmemektedir. Sadece bir ürünün yapıldığı plastik türünü açıklayan bir üretim kodudur. Bu etiketi taşıyan ürünler mutlaka geri dönüştürülebilir değildir.
  • How2Recycle etiketi. Giderek daha yaygın bir etiket haline gelen bu sembol, Sürdürülebilir Ambalaj Koalisyonu tarafından oluşturulmuştur. Bu etiket, bir malzemenin geniş çapta, sınırlı alanlarda, geri dönüştürülebilir olup olmadığını veya bir geri dönüşüm tesisine gönderilmesi gerekip gerekmediğini söyler. Bu bakımdan genel olarak geri dönüştürülebilir anlamına gelir.
  • Kompostlanabilir sembolü. Bu etiket teknik olarak bir geri dönüşüm sembolü değildir. Bu etiket, ürünün ticari bir kompostlama tesisinde kompostlanabilir olduğu ifade eder. Ancak, tüm ticari kompostlama tesisleri her malzemeyi kabul etmez. Kompostlanabilir ürünler geri dönüştürülemez.

Görüldüğü gibi çok farklı anlamlar taşıyan ve geri dönüştürmeyi çağrıştıran çok farklı semboller bulunmaktadır ve doğal olarak çevreye duyarlı tüketicilerin kafaları karışmaktadır. Bu bakımdan yeri geldiğinde uzmanlara danışmak en doğrusudur.

Kuruluşumuz, çok sayıda test, ölçüm, analiz, değerlendirme ve belgelendirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerinde yerli ve yabancı standartlara ve yasal düzenlemeler ile belirlenen esaslara uymakta ve talepte bulunan firmalara, güvenilir ve tarafsız davranmaktadır. Eğitimli ve uzman bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik donanıma sahip kuruluşumuz, geri dönüşüm hizmetleri konusunda da yetkin ve öncü bir kuruluştur.